تفاوت دامنه های com ، ir ، co و دلایل نامگذاری دامنه های معروف

آیا می دانستید پسوند .tv به معنی television نمی باشد، و یا اینکه پسوند io مربوط به مجموعه چند جزیره بسیار کوچک در اقیانوس هند است که درآمد آن یک راست به جیب بانک سلطنتی بریتانیا می رود! دامنه co هیچ ربطی به کلمه company ندارد و متعلق به یک کشور در امریکای لاتین می باشد؟ و دامین .me نیز اصلا ربطی به دامین شخصی یا کلمه “me” به معنی “من” و یا Middle East ندارد؟

اگر مایل به دانستن دلایل این نامگذاری ها هستید با من همراه شوید.

قبل از هرچیزی شاید براتون جالب باشه که حدود ۷٫۳ میلیارد دامنه تا حالا ثبت شده که فهرست ۲۰ تا کشور اول آن ها به شرح زیر است و ایران نیز بالاتر از انگلیس، فرانسه، آلمان و کره جنوبی رتبه جالب توجه ۱۶۶ رو در این جدول داره و کهحدود ۴۸ درصد دامنه هایی که وجود داره با پسوند .com هست و بعد از اون ها هم دامنه کشور روسیه .ru ، orgg و nett  در رده های بعدی قرار دارند در جدول زیر نیز می توانید مقدار دقیق درصد دامنه های ثبت شده رو ببینید. (این رو هم ذکر کنم که در این مقاله منظور از دامنه همان پسوند است و برعکس)

دامنه com

دامنه های com متداول ترین پسوند برای دامنه های اینترنتی هستند، واژه com مخفف عبارت commercial به معنای تجاری است و برای وب سایت هایی که می خواهند فعالیت های تجاری انجام دهند به طور معمول باید از این پسوند استفاده کنند. البته به دلیل استقبال بیش از حد از این نوع دامنه، داشتن قدمت زیاد و همچنین متداول بودن آن در حال حاضر اکثر سایت های غیر تجاری نیز از این پسوند دامنه استفاده می شود. استارتاپ ها و کسب و کارهایی که محدوده فعالیت، فروش و سرویس دهی شان بین المللی می باشد بهتر است از این دامنه استفاده کنند.

دامنه ir

علاوه بر پسوندهای دامنه معمول مانند net ، org ، edu و… برخی از دامنه ها مخصوص کشورها و حتی شهرهای خاص تعریف شده اند. به عنوان مثال دامنه .to مخصوص شهر تورنتو در کانادا تعریف شده است و برای کشور خاصی نیست. دامنه ir نیز برای کشور ایران در نظر گرفته شده و سایت هایی که مرتبط با ایران هستند می توانند از این دامنه استفاده کنند.

توصیه می شود برای استارتاپ هایی که محدوده فعالیت، فروش و سرویس دهی شان در حد استانی و یا نهایتا کشوری می باشند حتما از این پسوند استفاده کنند.

اگر شخصی خارج از یک کشور خاص بدون اینکه در آن کشور اقامت داشته باشد بخواهد از دامنه های ملی استفاده کند معمولا دچار مشکل می شود. به عنوان مثال شما به راحتی نمیتوانید دامنه با پسوند iq که مربوط به کشور عراق است را تهیه کنید و از طرف دیگر هزینه ثبت چنین دامنه هایی معمولا بسیار بالاتر از حالت معمول خواهد بود. البته در بین این نوع دامنه ها، دامنه هایی با قیمت ارزان نیز وجود دارد، به عنوان مثال هزینه ثبت دامنه با پسوند in که مربوط به کشور هند است بسیار پایین است و در حال حاضر حدود ۲۰۰۰ تا ۳۰۰۰ تومان خواهد بود. و حتی یک پسوند به عنوان tk وجود دارد که تعداد بسیار زیادی ثبت داشته است و متعلق به یک کشور حدودا ۱۴۰۰ نفری در نزدیکی نیوزلند به نام Tokelau می باشد که ثبت آن رایگان می باشد! این کشور برای اینکه نام خود را بر سر زبان ها بیاندازد دست به این ابتکار جالب زده اند.

نکته دیگری که در مورد دامنه های ملی صادق است این موضوع است که قوانین مربوط به هر دامنه به صورت ملی تعریف میشود و تابع قوانین آن کشور خاص می باشد. به عنوان مثال طبق قوانین بین المللی اگر شما یک دامنه .com را ثبت کنید و سپس آن را تمدید نکنید و شخص دیگری آن را ثبت کند، نهایتا این دامنه متعلق به اولین نفری است که آن را ثبت کرده مگر آنکه آن را فروخته باشد و حق مالکیت دامنه حتی در صورتی که دامنه تمدید نشود برای اولین شخص ثبت کنند محفوظ است اما چنین قانونی نه تنها برای دامنه های ir صدق نمی کند بلکه اگر شما یک دامنه با پسوند ir را ثبت کنید و پس از مدتی یک شخص حقوقی ادعای برند آن دامنه را داشته باشد دامنه از شما گرفته خواهد شد و به آن شخص حقوقی تعلق می گیرد! که البته ایران تنها کشوری در دنیا است که چنین قانونی در مورد مالکیت دامنه دارد.

دامنه Co

چند سالی است که ثبت دامنه با پسوند Co رونق گرفته است، بسیاری از افرادی که دامنه با این پسوند ثبت می کنند از فلسفه و علت نامگذاری این دامنه اطلاعی ندارند. برخلاف تصور این افراد دامنه co مخفف عبارت  company  نیست! بلکه این دامنه یک دامنه ملی محسوب شده و برای کشور کلمبیا می باشد. بنابراین قوانین مربوط به این دامنه مربوط به کشور کلمبیا است و علت گران بودن این نوع از دامنه ها هم همین موضوع است.

دامنه org

Org  اختصار واژه Organizations به معنی سازمان، تشکیلات‌ می باشد و معمولاْ توسط مؤسسات و سازمانهای غیر انتفاعی که غالباْ فعالیت غیر تجاری (یا حتی تجاری) دارند مورد استفاده قرار می گیرد. دامنه های org  دارای محبوبیت زیادی هستند و امکان ثبت آن برای تمامی افراد حقیقی و حقوقی امکان پذیر است، این دامنه از ۱ تا ۱۰ سال قابل تمدید می باشد.

دامنه net

پسوند net مخفف کلمه network می باشد که به معنای شبکه است. به طور معمول شرکت های ارائه دهنده خدمات وب و اینترنت، دامنه خود را با این پسوند به ثبت می رسانند و یکی دیگر از رایج ترین دلایل ثبت این دامنه ثبت آن برای جلوگیری از سوء استفاده در مشابه سازی دامنه اصلی مثل کام همان سایت است. دوره ثبت و تمدید این دامنه حداقل یکسال است و حداکثر زمان آن ۱۰ سال می باشد.

بهتر است دامنه خود را با چه پسوندی ثبت کنیم؟

با توجه به توضیحات ارائه شده، قطعا هر وب سایتی بسته به اینکه در چه زمینه ای فعالیت می کند بهتر است دامنه مربوط به کار خود را ثبت کند. البته نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که با توجه به متداول بودن دامنه های com بهتر است حتما در صورت آزاد بودن این دامنه را برای سایت خود ثبت کنید زیرا در صورت بزرگ شدن وب سایت شما در دراز مدت ثبت نکردن این دامنه می تواند برایتان مشکلات زیادی ایجاد کند. به عنوان مثال اگر میخواهید یک سایت فارسی داشته باشید بهتر است دامنه های ir و com را هم ثبت کنید تا بعد از شما شخص دیگری دامنه با پسوند دیگری را ثبت نکند و این موضوع برایتان مشکل ایجاد نکند.

 مقایسه دامنه های ir و com

دامنه های فوق از نظر کاربردی تفاوت خاصی باهم ندارند و صرفا بر اساس نوع مخاطب می توانید در مورد انتخاب پسوند خود تصمیم گیری کنید. البته این دامنه ها از نظر سئو یک تفاوت اساسی با هم دارند که در بخش بعد آن را توضیح می دهم. در حالت کلی اگر سایت شما یک سایت تجاری است و مخاطب آن ارتباطی به ایران ندارد لزومی به ثبت دامنه با پسوند ir ندارید و در غیر اینصورت بهتر است هر دو پسوند را ثبت نمایید.

تفاوت دامنه های ir ،com  و co از نظر سئو

مهمترین تفاوت این سه نوع از دامنه بر اساس نوع مخاطبی است که دارند. گوگل و سایر موتورهای جستجو همواره تلاش می کنند بهترین پاسخ ممکن را به جستجوی کاربر ارائه دهند و به همین جهت یکی از معیارهای اساسی که دارند انطباق خواسته کاربر با عبارتی است که جستجو کرده است.

یکی از راه های منطبق کردن این موضوع در نظر گرفتن شرایط مکانی است، به عنوان مثال اگر کاربری در نیویورک به دنبال پیتزا فروشی بگردد باید اطلاعات پیتزا فروشی های نزدیک به محل خود را پیدا کند و کاربر دیگری که در لندن به دنبال پیتزا فروشی است می بایست اطلاعات متفاوتی که مرتبط با مکان اوست ببیند.

گوگل در ابزار search console خود این امکان را در اختیار مدیران سایت ها قرار داده تا بتوانند کشور مورد نظر خود را انتخاب کنند تا نتایج گوگل برای مخاطبینی که در آن کشور جستجو می کنند نسبت به سایر وب سایت ها بالاتر نمایش داده شود. برای دسترسی به این بخش کافی است در بخش site settings در search console کشور هدف مورد نظر خود را انتخاب کنید.

البته گوگل به صورت خودکار برای دامنه های ملی مخاطب هدف را در همان کشور قرار می دهد و نیازی به تنظیمات این بخش برای دامنه های ملی نیست.

مشکل دامنه com از نظر سئو در داخل ایران

با توجه به اینکه کشور ایران در حال حاضر تحریم است، برای دامنه های com نمی توانید محدوده جغرافیایی هدف تعیین کنید و به همین جهت این نوع از دامنه ها از این نظر در رتبه مناسبی نسبت به دامنه های ir در جستجوی عبارات فارسی و داخل ایران قرار نمی گیرند. بنابراین اگر مشتری هدف شما داخل ایران است بهتر است از دامنه ir برای دامنه خود استفاده کنید زیرا گوگل به صورت خودکار کشور ایران را به عنوان کشور هدف این نوع از دامنه ها شناسایی میکند.

مشکل دامنه ir

مشکل دامنه ir تحریم بودن در تبلیغات گوگل است و اگر بخواهید از تبلیغات گوگل استفاده کنید عملا بهتر است از دامنه با پسوند com استفاده کنید، اما اگر برنامه ای برای استفاده از سیستم تبلیغات گوگل ندارید دامنه های ir  می تواند گزینه مناسبتری باشد. البته این شرایط تا زمانی برقرار خواهد بود که تحریم های ایران ادامه داشته باشد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.