استارتاپ¬های حوزه حمل و نقل (بخش سوم)

ماکسیم

در چند سال اخیر استفاده از اپلیکیشن­های حمل­ونقل درون شهری افزایش یافته است. علاقه­مندان به این حوزه بی­شک نام ماکسیم را شنیده اند. سرویس خارجی تاکسی یاب که به عنوان یکی از رقبای اسنپ و تپ­سی به ایرانیان معرفی شده است. در این بخش کمی بیشتر با این اپلیکیشن آشنا می­شویم.

ماکسیم و آغاز فعالیت در ایران

ماکسیم شرکت تاکسیرانی روسی است؛ که از سال ۱۳۹۶ فعالیت خود را در ایران آغاز نموده است. پیش­از ایران در کشورهای اوکراین، قزاقستان، جمهوری­چک، گرجستان، جمهوری­آذربایجان، ایتالیا، شیلی، مغولستان، بلغارستان، تاجیکستان، اندونزی، بلاروس و … فعالیت داشت. فعالیت رسمی ماکسیم از تهران  و با شعار «ساده اما بلند پروازانه» آغاز گردید. در همان سال اول بسترهای لازم جهت ارائه خدمات نوین حمل­ونقل را در ۵۴ شهر ایران فراهم نمود. در ادامه راه، فعالیت خود را در شهرهایی با بیش از یک میلیون نفر جمعیت شروع کرد. به گونه ای که امروزه به عنوان بزرگترین مرکز تماس خاورمیانه شناخته شده است. در ایران ۱۲۹ شهر از خدمات سرویس دهی این اپلیکیشن بهره می­برند.

سرویس­های فعال ماکسیم

سرویس بانوان، سرویس اقتصادی، سرویس حمل­بار و سرویس موتورسیکلت.

تسهیلات ماکسیم برای کاربران خود

 • هزینه سفر

در سامانه ماکسیم همچون سایر رقبا پس از تعیین مبدا و مقصد هزینه سفر نمایش داده می­شود. هزینه سفر به دو صورت نقدی و آنلاین قابل پرداخت است.

 • مشکلات مربوط به همراه نداشتن پول خرد

در بسیاری از مواقع عدم دسترسی به پول خرد برای کاربر و راننده مشکل­ساز می­گردد. راه حل ماکسیم برای عدم برخورد با این مشکل، افزودن گزینه «فقط چک مسافرتی دارم» به اپلیکیشن است. با انتخاب این گزینه، ماکسیم، راننده ی قادر به حل این مشکل را برای کاربر ارسال می­کند.

 • مسیرهای پر رفت­وآمد کاربر

ایده­پردازان این استارتاپ امکان تعیین مسیرهایی که کاربر در آنها رفت­وآمد زیادی دارد را فراهم نموده اند. بدین ترتیب در صورتی که کاربر قصد استفاده از این مسیرها را داشته باشد؛ تنها نیاز به انتخاب و ثبت درخواست است.

با به­کارگیری این روش از اتلاف وقت جلوگیری می­گردد.

 • دسترسی آسان­تر به خودرو در ساعات شلوغ

در ساعات شلوغی و ترافیک دسترسی به خودرو مشکلات مخصوص خود را دارد. در اپلیکیشن ماکسیم گزینه­ای مبنی بر افزایش قیمت وجود دارد. کاربر با انتخاب این گزینه و افزایش مبلغ سفر راننده را نسبت به قبول درخواست وسوسه می­نماید.

 • گزینه­های جانبی اپلیکیشن

به همراه داشتن چمدان یا حیوانات خانگی از دیگر امکانات موجود در این اپلیکیشن است. بدین ترتیب رانندگان با اطلاع از موضوع درخواست سفر را قبول می­کنند. احتیاج به کمک راننده، استقبال با تابلو و درخواست ماشین کولردار در قبال پرداخت هزینه مازاد برای کاربر فراهم شده است.

 • کودک همراه

یکی دیگر از گزینه­های ماکسیم تعیین تعداد کودک همراه است. تعداد کودکان همراه ۴ یا بیش از آن به راننده اطلاع داده می­شود؛ تا درصورت موافقت سرویس ارائه گردد.

 • عدم نمایش شماره تماس کاربر

به منظور جلوگیری از سوءاستفاده­های احتمالی شماره کاربر برای راننده نمایش داده نمی­شود. البته این مورد در سایر اپلیکیشن­ها نیز انجام گرفته است.

 • کد تخفیف

کاربران ماکسیم با ارسال کد تخفیف خود به آشنایان به آنها اعتبار ۱۰۰۰۰ تومانی هدیه می­دهند. بعلاوه با هر نصب اپلیکیشن با کد تخفیف ارسالی مبلغ ۱۰۰۰۰ تومان اعتبار هدیه می­گیرند.

 • کسب درآمد با ماکسیم

معرفی افراد جدید به ماکسیم با دریافت درصدی از سفر مشتری به معرف همراه است. این سود همیشه برقرار است.

 • مشاهده سابقه سفر

در اپلیکیشن ماکسیم کاربر قادر به مشاهده تمامی اطلاعات مربوط به سفرهای خود است. رسیدها، پرداخت­ها و مسیرهای طی شده از گزینه­های موجود در این بخش است.

 • ارسال هدیه تولد

از دیگر سیاستهای جلب مشتری در ماکسیم ارسال هدیه تولد است. در صورت ثبت اطلاعات کامل در اپلیکیشن، در روز تولد کاربر ماکسیم هدیه ای برای او ارسال می­نماید.

 • ثبت سفارش آفلاین

در برخی از مواقع دسترسی کاربر به اینترنت یا گوشی هوشمند امکان­پذیر نیست. در این شرایط امکان ثبت تلفنی ( سامانه ۱۶۱۱) درخواست خودرو برای کاربران فراهم شده است. پشتیبانی رایگان و ۲۴ ساعته از طریق پیامک و تلفن، امکان رزرو خودرو از امکانات این سرویس است. ماکسیم جهت رفاه حال شهروندان آذری زبان و کرد زبان از اپراتورهای کرد و آذری زبان استفاده نموده­است.

 • سرویس انتظار رایگان

افراد زیادی پیش از سفر اقدام به رزرو خودرو می­کنند. گاهی زمان رسیدن با تاخیر همراه می­شود. برای جلوگیری از معطلی رانندگان در این مواقع امکان سرویس انتظار رایگان را راه­اندازی نموده است. در این سرویس کاربر شماره سفر را در اپلیکیشن وارد می­کند. در صورت تاخیر در سفر اطلاعات آن در اختیار رانندگان قرار می­گیرد.

خدمات ماکسیم به رانندگان

درخواست زنجیره

امکان تماس راننده با مسافر از طریق سرویس درون برنامه ای

طراحی فضای جهت چت رانندگان با هم


ضعف ماکسیم

تعداد کم خودرو در برخی مناطق و عدم حضور در بسیاری از شهرهای بزرگ از ضعف­های این استارتاپ است.

Leave A Reply

Your email address will not be published.