استارتاپ ویکند گردشگری گیلان – ۵ الی ۷ خرداد ۱۳۹۵

هدف از برگزاری استارتاپ ویکند گردشگری
صاحبنظران پیش‌بینی می‌کنند در سال ٢٠٢٠ صنعت گردشگری تبدیل به صنعت اول دنیا شود. با توجه به پتانسیل‌هایی که کشور ما در زمینه گردشگری دارد، می‌تواند یکی از کشورهایی باشد که در این حوزه حرف اول را می‌زنند اما واقعیت‌های آماری می‌گویند گردشگری تنها ٢/٢ درصد از رشد ناخالص ملی ایران را به خود اختصاص داده است. یکی از انتقاداتی که به عملکرد حوزه گردشگری وارد است این است که صنعت گردشگری در ایران با امکانات کم و به شکل سنتی پیش می‌رود و همین مساله باعث شده تا ایران برای گردشگران دنیا، آن طور که باید جای شناخته‌شده‌ای نباشد و جذابیت‌ها و پتانسیل‌های موجود آنقدر که باید باعث انتخاب این کشور به عنوان نخستین گزینه‌های گردشگران برای سفر قرار نگیرد.
بدین منظور برنامه ریزی های لازم صورت پذیرفت و اولین رویداد استارتاپ ویکند گردشگری گیلان، در روزهای پنجم، ششم وهفتم خرداد ماه در دانشگاه گیلان برگزار گردید.
روند برگزاری رویداد
برنامه ریزی های لازمه جهت برگزاری این رویداد کارافرینی از اسفند ماه سال ۱۳۹۴ آغاز گشته و در فروردین ۹۵ به تصویب معاونت پژوهشی دانشگاه گیلان رسید. از آن پس مدیر قسمت کارافرینی و ارتباط با جامعه دانشگاه گیلان، جناب آقای دکتر مرادی، همکاری های لازمه را جهت سهولت در امور داخلی دانشگاه مبذول داشتند.
فرآیند ثبت‌نام این رویداد که ۷۰ نفر در آن شرکت داشتند، از تاریخ ۲۲ اردیبهشت آغاز و تا ۴ خرداد ادامه یافت. هزینه ثبت نام در این رویداد برای ثبت نام انفرادی مبلغ ۵۰۰۰۰ تومان و ثبت نام گروهی مبلغ ۳۰۰۰۰ تومان بود که به صورت اینترنتی و از طریق سایت www.swtgilan.ir صورت پذیرفت.
مراسم افتتاحیه
مراسم افتتاحیه در ساعت ۱۶:۳۰ روز چهارشنبه، پنجم خرداد با حضور مسئولین استانی و دانشگاهی همچون دکتر خداپرست، دکتر مرادی و دکتر اصفهانی و مربیان و تمامی شرکت کنندگان این رویداد در تالار حکمت دانشکده انسانی دانشگاه گیلان برگزار گردید.

برنامه که با قرائت آیاتی از کلام‌ا… مجید و سرود ملی آغاز شد، با سخنرانی جناب آقای دکتر محمود مرادی، مدیر کارآفرینی و ارتباط با جامعه دانشگاه گیلان که به جهت خوشامدگویی به حضار انجام گرفت ادامه یافت. سپس جناب آقای دکتر اصفهانی، رئیس بنیاد ملی نخبگان استان گیلان، برای حاضرین از مفهوم استارتاپ ویکند صحبت کرده و چند استارتاپ موفق را مثال زدند.

سرکار خانم الهه اکبری، یکی از مربیان رویداد نیز درباره ماهیت رویداد استارتاپ ویکند و چالش‌های ۵۴ ساعت پیش‌روی شرکت کنندگان برای جمع صحبت کردند.بعنوان آخرین سخنرانی نیز جناب آقای محمدرضا پژوهنده، مسئول برگزاری رویداد، روی صحنه آمده و ضمن خیرمقدم به تمامی مسئولین و شرکت کنندگان از چالش‌های برگزاری این رویداد جهانی گفتند و برای تمامی شرکت کنندگان آرزوی موفقیت و کسب تجربه نمودند.

سپس، آقای پویا کندری، نماینده جهانی استارتاپ ویکند گیلان به مراسم اضافه شدند و توضیحاتی درباره اتفاقاتی که بنا بود در ۳ روز آتی رویداد صورت گیرد ارائه نمودند. سپس به جهت آماده‌سازی شرکت کنندگان برای بیان ایده‌های خود که در مرحله بعدی مراسم صورت می‌گرفت، شرکت کنندگان را به ۶ گروه تقسیم کرده و یک بازی ترتیب دادند تا هر گروه با کلماتی غیر مرتبط یک ایده استارتاپی را مطرح کند.در ادامه مراسم، ۳۸ نفر از شرکت کنندگان بعنوان صاحبان ایده‌ها، طی ۶۰ ثانیه فرصتی که به هر نفر داده شد روی صحنه آمده و ایده خود را معرفی کردند.

سپس حاضرین چند دقیقه‌ای از سالن خارج شدند و بعد از بحث و تبادل نظر پیرامون ایده‌های مطرح شده، رای‌گیری برای مشخص شدن ۱۰ ایده برتر آغاز گردید. طی این رای‌گیری هر شرکت کننده می‌توانست سه ایده را بعنوان ایده منتخب خود ذکر کند. در پایان و پس از شمارش آرا ۱۰ ایده برتر مشخص شده و در سالن مطرح شد. صاحبان ایده‌های برتر هر کدام با توجه به نیاز ایده خود تیم‌های ۶ تا ۸ نفره از افرد فنی و فعال حوزه کسب و کار گردشگری تشکیل دادند. سپس، از شرکت کنندگان طی ضیافت شام پذیرایی به عمل آمد.

روز دوم
روز دوم مراسم با شروع فعالیت تیم‌ها برای پیش بردن و عملی کردن ایده‌های خود به کمک مربیان در فضایی با نشاط همراه بود. پیش از ظهر کارگاه “بوم کسب و کار” توسط مربیان و با هدف آشنایی با این بوم و نحوه پرکردن آن برگزار گردید و راهنمایی‌های لازم از سوی مربیان برای پیشبرد کار بیان شد. گروه‌های شرکت کننده پس از صرف ناهار، به فعالیت خود و بحث و تبادل نظر و کمک گرفتن از مربیان تا حدود ساعت ۲۰ ادامه دادند.فعالیت‌های روز دوم با صرف شام به اتمام رسید.

روز سوم و اختتامیه
روز سوم، روز پایانی فعالیت و تلاش و کسب تجربه تیم‌ها بود که در آن کارگاه “ارائه ایده” برگزار شد تا شرکت کنندگان با ملاک‌های داوری و نحوه ارائه درست یک طرح آشنا شوند. مربیان در این کارگاه از هریک از گروه‌ها خواستند تا خلاصه آنچه که تا کنون انجام داده‌اند را ارائه دهند و پیرامون هر ایده به تبادل نظر نیز پرداختند. شرکت کنندگان پس از کارگاه و صرف ناهار، تا ساعت ۱۶ روی ارائه ایده‌های خود تمرکز کرده و برای ارائه هرچه بهتر ایده خود متناسب با ملاک‌های داوری تمرین نمودند. گفتنی است پذیرایی این سه روز علاوه بر وعده‌های غذایی اصلی،با ۵ میان وعده همراه بود.

اختتامیه
ساعت ۱۷ روز سوم، ۷ خرداد، مراسم اختتامیه با حضور شرکت کنندگان و مسئولین و مقامات دانشگاهی و استانی هم‌چون: دکتر میرحسینی(معاون پژوهشی دانشگاه گیلان)، دکتر اصفهانی (رئیس بنیاد ملی نخبگان استان گیلان) ، دکتر طالع ماسوله(رئیس دبیرخانه شورای مرکزی میراث فرهنگی و گردشگری کشور)، جناب آقای رسولی(عضو محترم شورای شهر رشت)، دکتر متقی طلب (ریاست محترم پارک علم و فناوری استان گیلان)وجناب آقای جباری(مشاور ارشد شهردار رشت) در تالار حکمت دانشکده انسانی دانشگاه گیلان برگزار گردید.

پس از قرائت قرآن و سرود ملی، جناب آقای دکتر میرحسینی طی سخنرانی ضمن خیر مقدم به حضار درباره اهمیت توجه به فعالیت‌های کارآفرینی این چنین، برای حضار صحبت کردند.

سپس جناب آقای جباری، مشاور شهردار رشت نیز طی سخنرانی خود در باب گردشگری و کارآفرینی در این حوزه صحبت کردند.

پس از پخش یک ویدئو کلیپ که تلاش تیم‌ها را طی ۵۴ ساعت پرکاری که گذرانده بودند به تصویر میکشید و توسط دانشجویان دانشگاه گیلان تهیه شده بود،رئیس پارک علم و فناوری استان گیلان، جناب آقای دکتر متقی‌طلب در سخنرانی خود ضمن تشکر از دست‌اندرکاران این رویداد، توجه به مسائل فرهنگی در توسعه گردشگری را حائز اهمیت شمردند.

در ادامه دکتر طالع ماسوله نیز، چند دقیقه‌ای در باب پیدایش و رشد صنعت گردشگری و افق‌های این عرصه در ایران سخنرانی کردند و جوانان حاضر را به تلاش و نوآوری در این حوزه دعوت نمودند.

روزبه منیری، موسس مجموعه پژواک و کارآفرین عرصه گردشگری که یکی از داوران رویداد استارتاپ ویکند گردشگری گیلان بود نیز صحبتی دوستانه با جمع حاضر بویژه شرکت کنندگان این رویداد داشت.

پیش از آنکه نوبت به ارائه ایده ها توسط تیم‌ها برسد، پویا کندری بعنوان نماینده جهانی استارتاپ ویکند مجددا راهنمایی‌های لازم برای ارائه و نکات تکمیلی را به تیم‌ها گوشزد نمود و ورود آنها را به عرصه تلاش برای کارآفرینی تبریک گفت.

ارائه ایده‌ها در حضور تیم داوری متشکل از: دکتر بنفشه فراهانی (دبیر شورای راهبردی کنفرانس بین الملل برند گردشگری)، غزل شیشوانی ( مدیر تولید سرآوا پارس)، آیت حسینی (تحلیل‌گر کسب و کارهای فناورانه) ، روزبه منیری و پویا کندری ،بدین گونه صورت گرفت که نماینده هر تیم طی ۵ دقیقه ایده خود را ارائه داده و در ۳ دقیقه آتی به سوالات داوران در این باره پاسخ می‌داد.

ایده‌های مطرح شده در این رویداد که ۱۰ ایده برتر از میان ۳۸ ایده مطرح شده در روز افتتاحیه بود، پس از کار و تلاش گروه‌ها به شرح زیر ارائه گردید:
۱.راهدون: یک اپلیکیشن تحت عنوان منبعی جامع برای تورهای گردشگری در ارتباط با:راهنماهای محلی، مخاطبان گردشگری بومی و تور لیدرها. معرفی تورهای خاص در موقعیت‌های زمانی خاص همچون: چای چینی و چیدن گل‌گاو زبان و…
۲. cwc : ارائه استاندارد برای سرویس‌های بهداشتی عمومی. استانداردسازی کیفیت و عملکرد سرویسهای بخش خصوصی و دولتی موجود.
۳.تورهای تخصصی گردشگری سالمندان:ثبت نام در تورهای ویژه از طریق سایت و ارائه امکانات ویژه مثل: پزشک متخصص، پرستار سالمندان و… در تورهای آژانسهای مسافرتی.
۴.حمطگ(حفظ منابع طبیعی گردشگری): تشویق اکوتوریست‌ها برای کاشت نهال و معرفی افراد به آژانس‌های سبز برای شرکت در تورها و ارائه تخفیف. گرفتن سفارش آنلاین برای فروش نهال و تحویل آن در محل برگزاری تورها.
۵.آژانس کرایه اتومبیل بدون راننده به مسافران(ای-رنت): ارائه وب‌هایی جامع از آژانس‌های کرایه اتومبیل در سراسر کشور.
۶.گیل‌گرد:طراحی اپلیکیشن و سایت برای معرفی و به اشتراک‌گذاری تجربیات خود در تورهای گردشگری.
۷.تلار: ارائه یک اپلیکیشن برای جستجوی مناطق گردشگری و روستاها، اقامت‌های روستایی و چادرهای عشایری و کلبه‌های روستایی جهت اقامت.
۸.آرامگرد (استارتاپ گردشگری سلامت) : معرفی و برگزاری تورهای درمانی مثل: آبدرمانی، ماساژ و …. . ارائه خدمات گردشگری برای سپری کردن دوران نقاهت در مناطق گردشگری خوش آب و هوا به بیماران و همراهانشان از طریق قرارداد بستن با بیمارستان‌ها.
۹.رافا: ایجاد ارتباط بین شهروندان خسته از شهر و روستاییان از طریق وبسایتی که گردشگران میتوانند با مراجعه به آنها روستاییانی که تمایل به ارائه خدمات گردشگری مثل اسکان در منازل روستایی و … را پیدا کنند.
۱۰.آشتی: ارائه نقشه ای از مناطق گردشگری که نمایانگر میزان زباله موجود در هر منطقه است.در یک وب سایت گردشگرانی که از این مناطق دیدن میکنند زباله ها را جمع کرده و در ازای تحویل آن مبلغی دریافت میکنند. بخشی از این زباله ها به کمپوست و بخشی دیگر به مجسمه ها و آثار هنری دیگر تبدیل شده و در نمایشگاه‌های خاصی به فروش میرسد.

پس از ارائه تیم‌ها، داوران ارزیابی‌های لازم را انجام دادند و بعد از جلسه‌ ای که با هم داشتند، نظر نهایی خود را طی بیانیه‌ای توسط نماینده‌شان سرکار خانم ایت حسینی اعلام کردند. تیم داوری با اظهار خرسندی از حضور فعال و رقابت دوستانه تیم‌ها به ترتیب سه ایده ۱) رافا و ۲) ای-رنت و ۳) راهدون را بعنوان اید‌های اول تا سوم معرفی کردند.

شایان ذکر است که از طرف بنیاد ملی نخبگان، مبلغ ۳ میلیون ریال به تیم اول اهدا شد. همچنین انجمن تولید کنندگان نرم‌افزار تلفن همراه ایران، به ریاست جناب آقای رسول‌اف کمک هزینه تولید نرم‌افزار تلفن همراه تا سقف ۵ میلیون ریال را به تیم‌های اول تا سوم این رویداد اهدا کرد.
در انتهای مراسم نیز از کادر برگزاری و اجرایی رویداد تقدیر و تشکر به عمل آمد و جناب آقای محمدرضا پژوهنده بعنوان مسئول برگزاری رویداد اولین استارتاپ گردشگری استان گیلان از تیم برگزاری شامل آقایان: قاسم مدانلو، مهدی پرهیزی، امیر خسروی صوفی و مهران عباسی و همچنین کادر اجرایی رویداد آقایان: بنیامین اصغرنژاد، میلاد ابراهیم‌زاده، رضا رودباری، اصغر ریسمان‌چی، سامان فرشی و عباس بذرپیشه و خانم‌ها: فاطمه نوری، شادی طارق طیب، زهرا سرپناه و آذرخش حیدری سپاس‌گزاری کرده و ضمن تشکر از زحمات آنان در برگزاری این رویداد جهانی، مقابلشان سر تعظیم فرود آورد.کادر اجرایی و برگزاری رویداد با تشویق حضار صحنه را ترک کردند.
مراسم اختتامیه با گرفتن عکس یادگاری حاضرین به پایان رسید.

 

 

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.