استارت‌آپ‌ها، صدهزار فرصت شغلی در دو سال اخیر ایجاد کرده‌اند

استارت‌آپ‌ها چند سالی می‌شود که در ایران رونق پیدا کرده‌اند؛ از برگزاری رویدادهای مختلف و گردهمایی‌های متعدد در طول سال‌های گذشته گرفته تا اینکه همزمان با دیگر کشورها، کاربران ایرانی نیز در تب و تاب استارت‌آپ‌ راه انداختن قرار گرفته‌اند. به طوری‌که توانسته‌اند در شکوفایی اقتصادی نیز تاثیر شگرفی ایفا کنند.
سلمان خدادادی رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس درباره نقش کسب‌وکارهای نوپا در زمینه اشتغال‌زایی برای کشور گفت: براساس آمارهای موجود در سال‌های اخیر، کسب‌و‌کارهای نوپا در ایجاد اشتغال بسیار سهیم بوده و یک تحول عظیم ایجاد کرده‌اند. براساس آمارهایی که از سال ۹۳ توسط وزارت ارتباطات و وزارت کار اعلام شده است، این کسب‌وکارها توانسته‌اند ۳۰ هزار‌ فرصت شغلی در طول این سال، ایجاد کنند.
خدادادی ادامه داد: در دو سال اخیر نیز این میزان، به رقمی حدود ۱۰۰ هزار فرصت شغلی افزایش یافته و با این رشد صعودی، پیش‌بینی‌ می‌شود تا سال آینده از طریق این کسب‌وکارهای نوپا، ۲۲۰ هزار نفر‌ دیگر نیز وارد بازار کار شوند.
خدادادی، نقش استارت‌آپ‌ها در اقتصاد کشور را بسیار کلیدی ارزیابی کرد و اظهار کرد: کسب‌و‌کارهای نوپا، تاثیرات مطلوبی بر بدنه اقتصاد کشور دارند، چراکه هم در روند سرعت بخشیدن به زندگی روزمره مردم تاثیرگذار بوده‌اند و هم در اشتغال‌زایی برای جوانان نقش مثبتی ایفا کرده و ازطرف دیگر باعث شده‌اند درآمد قابل توجهی برای مردم تولید شود.
خدادادی درباره نقش دولت و مجلس در حمایت از استارت‌آپ‌ها گفت: طی آخرین جلسه شورای عالی اشتغال که با حضور رئیس‌جمهور و وزرای مربوطه و نمایندگان مجلس برگزار شد، استارت‌آپ‌ها، یکی از موضوعات مطرح شده در این جلسه بود که مقرر شد دولت به شکل تمام‌قد از این واحدهای نوپا، حمایت کند. همچنین در این جلسه، چندین بند تصویب شد که پیش از این نیز در لایحه دولت پیش‌بینی‌های لازم برای آن انجام شده بود و اخیرا نیز در جلسه شورای عالی اشتغال و در برنامه ششم توسعه مصوباتی در این خصوص مطرح شد که قرار است به اجرا درآید.‌

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، فعالیت خوش‌فکران عرصه کسب‌‌وکارهای نوپا را گامی درجهت جلوگیری از خروج نخبگان از کشور دانست و تصریح کرد: افرادی که در این زمینه فعال هستند و نیازهای جامعه را خیلی خوب تشخیص‌ می‌دهند، به نوعی نخبه محسوب‌ می‌شوند و چنان‌چه بستر لازم برای فعالیت این قشر فراهم شود، طبیعی است زمینه‌ساز جذب این نخبگان به کشور می‌شود و شرایطی را فراهم می‌کند که آن‌ها در داخل کشور نوآوری‌های خود را به ثمر برسانند.
خدادادی، فعالیت استارت‌آپ‌ها را محقق کننده‌ اهداف اقتصاد مقاومتی خواند و تصریح کرد: همانطور که یکی از اهداف اقتصاد مقاومتی، ایجاد اشتغال و توسعه خدمات به مشتریان است، بدیهی است که استارت‌آپ‌ها نیز همگام با اهداف اقتصاد مقاومتی حرکت کرده‌اند و در به ثمر نشستن دیگر اهداف توسعه اقتصادی نیز سهیم هستند، بنابراین حمایت همه‌جانبه از آن‌ها، زمینه‌ساز توسعه اقتصادی کشور خواهد شد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.