جشنواره تجاری‌سازی فناوری‌های پیشرفته کرمان

سومین دوره جشنواره تجاری‌سازی فناوری‌های پیشرفته توسط پارک علم وفناوری استان کرمان و با همکاری سازمان منطقه آزاد کیش در روزهای پنجشنبه و جمعه ۷ و ۸ بهمن ماه در مرکز همایش‌های بین‌المللی خلیج‌فارس کیش برگزار شد.
گنجوئی معاون فناوری و نوآوری پارک و دبیر جشنواره درحاشیه افتتاحیه این همایش از نمایشگاه جانبی این همایش بازدید کرد و گفت: ازمیان طرح‌های ارسالی، تعداد ۲۲۰ طرح قابلیت جذب سرمایه را داشت که از سوی کمیته داوران جشنواره، جهت شرکت در جشنواره و معرفی به سرمایه‌گذاران انتخاب شدند و گستره حضور و ارائه طرح در جشنواره به طور عمده شامل کلیه شرکت‌های دانش بنیان، پارک‌های علم و فناوری، مراکز رشد، کانون خلاقیت و نوآوری، مراکز پژوهشی و بنیاد نخبگان در نظر گرفته شده است.
این جشنواره با حضور امیرحسین دوایی معاون فناوری و نوآوری وزیر ارتباطات و فناوری، احمد علمایی مجری حمایت و توسعه شرکت‌های نوپا و مشاور مدیرعامل شرکت مخابرات ایران، علیرضا حیدری رئیس استاندارد بین‌المللی آمریکا و استاد دانشکده شیمی کالیفرنیای جنوبی و جمعی از کارشناسان و متخصصان برگزار شد.
گنجوئی همچنین با اشاره به اینکه طرح‌‌هایی جهت حضور در جشنواره انتخاب شدند که قابلیت تجازی‌سازی و جذب سرمایه‌گذاران را داشته باشند و به مرحله تولید و برندسازی رسیده باشند افزود: معیارهای مهم در فرآیند ارزیابی طرح‌ها می‌توان از درجه پختگی و میزان تازگی طرح در سطح ملی و بین‌المللی، حد نوآوری و فناورانه، درجه رفع مشکلات جامعه توسط طرح ارائه شده، ارزش اقتصادی و ارزش افزوده حاصل از طرح برای کشور، آثار اقتصادی‌اجتماعی و فرهنگی ناشی از بکارگیری طرح، قابلیت جذب سرمایه‌گذار و ورود به بازار نام برد.
گنجوئی در ادامه بیان کرد: فناوری‌اطلاعات و ارتباطات، صنعت گردشگری، کشاورزی، برق و الکترونیک، گیاهان‌دارویی، صنایع‌معدنی و صنایع نفت و گاز از جمله مهم‌ترین محورهای این همایش بود.

گنجوئی همچنین افزود:تجاری‌سازی فناوری نقش کلیدی در فرآیند ثروت‌آفرینی در اقتصاد دانش‌بنیان دارد و زنجیره اقتصاد دانش‌بنیان بدون حلقه­تجاری‌سازی دانش و فناوری، در فاز تحقیق و توسعه باقی می‌ماند بنابراین رمز بهره‌مندی جامعه از دستاوردهای دانشگاه‌ها و مراکز پژوهشی در توجه ویژه به این حلقه نهفته است.

معاون فناوری و نوآوری پارک علم و فناوری استان کرمان با بیان اینکه تجاری‌سازی دانش، فرآیندی پویاست که با بررسی پیوسته بازار تقاضا، تغییرات فناوری، سبک زندگی و استانداردهای مصرف ارتباط تنگاتنگ دارد گفت: مشابه هر فعالیت صنعتی، بازخوردهای مصرف‌کننده و بازار به تحقیق و توسعه به کسب‌و‌کار دانش‌بنیان جهت می‌دهد.

گنجوئی در ادامه با اشاره به اینکه تجاری‌سازی، انتقال فناوری و نه حداکثر کردن درآمد است افزود: باید به این نکته توجه جدی داشت که یافته‌های پژوهشی منجر به رفع نیازهای جامعه و ایجاد ارزش افزوده حاصل از فروش و تجاری‌سازی فناوری‌های حاصل شده شوند، در غیر اینصورت نقشی در توسعه اقتصاد کشور نخواهد داشت و پتانسیل اقتصادی یافته‌‌های علمی و تکنولوژیک زمانی شکوفا می‌شود که این یافته‌ها به طور موثری به نوآوری تبدیل شوند.

گنجوئی بیان کرد: هم اکنون در کشور جشنواره‌های علم تا عمل، شیخ بهایی و ایده‌های برتر، رویش و خوارزمی و غیره با اهداف خاص و متفاوتی برگزار می‌شوند. این در حالی است که برگزاری یک جشنواره با رویکرد منحصرا تجاری‌سازی و معرفی محصولات فناورانه و نوآورانه به سرمایه‌گذاران و تجار داخلی و خارجی ضروری به نظر می‌رسد.

دبیر علمی جشنواره گفت: معرفی دستاوردهای حاصل از فرآیند تجاری‌سازی فناوری و نوآوری به جامعه بازرگانان، سرمایه‌گذاران و صنعتگران داخلی و خارجی، شناسایی و معرفی قابلیت‌های توسعه فناوری‌های موجود در کشور، فرهنگ سازی در سطح جامعه به منظور ترغیب و تشویق خلاقیت و نوآوری، شناسایی ظرفیت های فناوری بالاخص در پارک‌ها و مراکز رشد و در نهایت ایجاد شبکه منسجم و مستحکم تبادل و انتقال فناوری بعضی از اهداف عمده برگزاری جشنواره تجاری‌سازی فناوری‌های پیشرفته بوده است.

دراین جشنواره نمایشگاهی متشکل از حدود سی غرفه از شرکت‌های دانش‌بنیان و دانش‌محور و پارک‌های علم و فناوری کشور حضور یافتند و به ارائه طرح‌های خود و جذب سرمایه پرداختند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.