روانشناسی رنگ‌ها در طراحی وبسایت

روانشناسی رنگها در طراحی سایت

تاثیر رنگ بر انسان و انتقال احساسات و معانی گوناگون با استفاده از روانشناسی رنگها امری اثبات شده و مورد پذیرش همگان است. در دنیای امروز به هر جایی که نگاه میکنیم رنگهای زیادی را به چشک خواهیم دید ولی بدون توجه به روانشناسی رنگها احساسات مورد نظر طراحان به ما منتقل میشود.
حال اگر شما طراح گرافیکی وبسایت هستید و یا بعنوان مدیر تبلیغاتی یک شرکت فعالیت میکنید، شناخت و استفاده از روانشناسی رنگها چه تاثیری بر عملکرد و موفقیت تان خواهد داشت؟ در مقالات قبلی به انتخاب ترکیب رنگ سایت و تاثیر رنگها در طراحی سایت رستوران اشاره کردیم و در این مقاله قصد داریم تا بصورت دقیقتر روانشناسی رنگها را مورد توجه قرار داده و کاربردشان در طراحی سایت را بصورت موردی بررسی کنیم.
در طراحی سایت هدف اصلی معرفی و فروش خدمات یا محصولات شرکت شما می باشد ولی با توجه به عدم رودرویی با مشتری بسیاری از تکنیکهای بازاریابی را نمیتوان بکار برد، به همین دلیل روانشناسی رنگها در طراحی سایت بسیار موثر بوده و نشانگر شخصیت و هویت شما خواهد بود.

بررسی موردی روانشناسی رنگها در شرکتهای بزرگ

برای بررسی بهتر روانشناسی رنگها در طراحی سایت سری به بعضی از بزرگترین شرکتهای جهان و نحوه حضور آنها در دنیای مجازی خواهیم زد و با توجه به ترکیب رنگ بکار رفته در سایتها به بررسی روانشناسی رنگ مورد نظرشان خواهیم پرداخت.

Cocacola

روانشناسی رنگها در سایت کوکاکولا

روانشناسی رنگها در سایت کوکاکولا

همانطور که انتظار میرفت رنگ اصلی سایت قرمز است و تصویر زمینه سایت با طوسی روشن و سفید پوشیده شده است که وضوح بهتری به رنگ قرمز میبخشد. براساس روانشناسی رنگها قرمز احساس هیجان و انرژی را به بیننده منتقل میکند علاوه برآن پیام اصلی سایت بر روی عکس شادی یا Happiness است که همخوانی کاملی با روانشناسی رنگ قرمز دارد.
انتخاب رنگ مناسب برای بخش های مختلف سایت مانند هدر، نوشته ها، تبلیغات و پس زمینه تاثیر بالایی بر بینندگان خواهد داشت، توجه به اصول روانشناسی رنگها در انتخاب ترکیب رنگ سایت نشانگر حرفه ای بودن برند یا شرکت شما خواهد بود.

IBM

روانشناسی رنگها در-سایت IBM

روانشناسی رنگها در-سایت IBM

سایت رسمی شرکت IBM از ترکیب رنگی بسیار حرفه ای بهره میبرد که نشانگر توجه ویژه آنها به روانشناسی رنگها در تمام زمینه های کاری و تبلیغاتی است. رنگهای آبی، طوسی وسفید در کنار هم و بطور کلی رنگهای سرد نمایانگر حرفه ای و جدی بودن یک تجارت می باشند.
گاهی ممکن است شما ترکیب رنگ سایت را بدون در نظر گرفتن اصول جهانی روانشناسی رنگها و براساس سنت عرف محیطی که در آن قرار دارید انتخاب کنید. مهم آن است که در قدم اول مشتریان هدف خود را بخوبی بشناسید، اگر قرار است تجارت شما در عرصه های جهانی نیز فعال باشد توجه به اصول جهانی روانشناسی رنگها و طراحی سایت متناسب با آن بسیار مهم خواهد بود. برای مثال بسیار از مردم روسیه هنوز حس بدی نسبت به رنگ قرمز (نماد کمونیست) دارند و استفاده از آن در سایت ممکن است باعث بی اعتمادی آنها به شما گردد، مثالهایی شبیه به این تاثیر و اهمیت شناخت مشتریان و روانشناسی رنگها را به ما نشان میدهد.
بعنوان مثال روانشناسی رنگ زرد بسیار پیچیده است زیرا بیانگر حس ناراحتی در سوئد، حسودی در فرانسه، قداست در چین و تنفر در ایران است.

Mcdonalds

روانشناسی رنگها در طراحی سایت مکدونالد

روانشناسی رنگها در طراحی سایت مکدونالد

مکدونالد را با لوگوی زرد و قرمز خود به سرعت قابل تشخیص است، در طراحی سایت شرکت نیز از همین ترکیب رنگ به خوبی بهره گرفته شده است. رنگ قالب سایت قرمز است و برای فست فود و رستورانها بسیار توصیه میشود زیرا با توجه به روانشناسی رنگها موجب افزایش سرعت غذا خوردن انسان میشود. البته رنگهایی مانند مشکی، طوسی روشن و سفید نیز در این سایت به چشم میخورند. بر اساس اصول روانشناسی رنگها دو دسته کلی میتوان برای آنها در نظر گرفت، رنگهای گرم مانند زرد، نارنجی و قرمز و رنگهای سرد مانند آبی، سبز و صورتی. هرکدام از این رنگها به تنهایی بیانگر حس و حال متفاوتی هستند که در علم روانشناسی رنگها بصورت گسترده مورد بررسی و تحقیق قرار گرفته اند.

استفاده از رنگهای سرد در پس زمینه و رنگهای گرم برای ظاهر میتواند به بیننده برای درک بهتر عمق تصویر کمک کند. Pantone, inc.

Nike

روانشناسی رنگها در طراحی سایت نایکی

روانشناسی رنگها در طراحی سایت نایکی

ترکیب رنگ بکار رفته در این سایت متشکل از سبز، نارنجی و سفید است. با توجه به روانشناسی رنگها، سبز بیانگر طبیعت، سلامتی و زندگی است و نارنجی نماد لذت و سرگرمی که همخوانی خوبی را با ورزش خواهد داشت. استفاده از رنگ سفید فارغ از روانشناسی رنگها و به منظور جلوه بیشتر محصولات در صفحه سایت صورت گرفته است.

Apple

روانشناسی رنگها در طراحی سایت اپل

روانشناسی رنگها در طراحی سایت اپل

وبسایت شرکت اپل یکی از تمیزترین و ساده ترین سایتها در دنیای اینترنت است. اگر آن را از منظر روانشناسی رنگها بررسی کنیم، میبینیم که رنگ سفید زمینه حس سادگی و تازگی را به بیننده منتقل میکند و طوسی درخشان بالای سایت به حسی از خلاقیت و جدیت همراه است. استفاده از روانشناسی رنگها و ترکیب سفید، طوسی و مشکی جذابیت خاصی به این وبسایت بخشیده است.

در مقالات بعدی گستره بیشتری از رنگها را بررسی کرده؛ تاثیر و احساس هرکدام را از نظر علم روانشناسی رنگها برای شما بازگو میکنیم. شما هم میتوانید در بخش دیدگاه وبسایت مورد علاقه خود را معرفی کرده و احساس خود از آن را برای دیگران ذکر کنید.

تعیین رنگ طرح

احتمال اینکه وب سایت شما فقط شامل یک رنگ باشد زیر صفر است (مگر اینکه قصد داشته باشید کاملاMonochromatic باشید ) در نتیجه باید طرح کلی و تک تک رنگها و هارمونی آنها با یکدیگر را کاملا در نظر داشته باشید . همچنان باید به تاثیر کاربر و نقش رنگهای ثانوی در کنار رنگهای اصلی فکر کرد.

با در نظر گرفتن این موضوع باید مراقب میکس کردن رنگها باشید و برای اینکار می توانیداز ۳ متد اولیه که در پایین آمده کمک بگیرید.

۱٫    رنگهای سه گانه

این ابتدایی ترین و متعادل ترین متد می باشد که از رنگهای طبیعی و مکمل در آن استفاده می شود. با استفاده از چرخه ۱۲ تایی می توانید هر یک از سه رنگی که در زاویه ۱۲۰ درجه ای روی چرخه قرار دارند را برای نویگیشن , زمینه و یا محتوا انتخاب کنید.

۲٫    رنگهای مرکب (مکمل های جدا)

متد دومی شاید کمی مشکل باشد و برای حرفه ای شدن در آن نیاز به تجربه داشته باشید , ولی وقتی یاد بگیرید بسیار کارآمد خواهد بود. این متد از ۴ رنگ که دوتای آن متضاد (نزدیک به هم ) و دورنگ آن مکمل (در سرتاسر چرخه) هستند, استفاده می کند .

۳٫    رنگهای مشابه

این روش فقط از رنگهای مکمل استفاده می کند و این شما هستید که باید مراقب پیامی باشید که به مخاطب می رسانید . از آنجایی که در این روش رنگها واضح و برجسته نشان داده می شوند تا جایی اغراق آمیز به نظر خواهند رسید.

زمانی که صحبت از روانشناسی رنگها می شود , مهم است که تمام رنگها را در ذهن خود داشته باشید و از انتخاب یک رنگ و تلاش برای هماهنگ کردن رنگ زمینه و محتوا اجتناب کنید .

۱٫     رنگ زمینه : رنگ زمینه مشکی نشانه گر کلاس , برتری , تشریفات و فضای سازمانی است. کاملا مشخص است که سازمانی که مشاوره دادن جزو خدمات آن به حساب می آید باید حس برتری را به مخاطب القا کند. تشریفات بیانگر یادگیری و فضای سازمانی بیانگر این است که تجربه یادگیری مخاطب فقط یک سرگرمی نخواهد بود بلکه تجربه ای است که از آن در حرفه خود استفاده خواهد کرد.

۲٫    رنگ دکمه ها : این وب سایت از دکمه های قرمز روی زمینه مشکی استفاده کرده که طبیعتا خیلی به چشم خواهند آمد و مخاطب را تشویق به ثبت نام می کنند. دکمه هایی که از اهمیت کمتری برخوردار هستند به رنگ مشکی با دور سفید نشان داده شده اند.

رنگ متن : رنگ سفید محتوا کنتراست را بدون مغایرت با بقیه رنگها به وجود آورده . آیکونهای سفید رنگ در سمت راست کاربر را تشویق به پایین آمدن در صفحه می کند.

به طور کلی , این وب سایت به شکل زیبایی طراحی شده , همه می دانیم که رنگهای سیاه و سفید چقدر در کنار هم زیبا بوده و دراین وب سایت حس رسمی بودن را القا می کنند. اگر از رنگ قرمز بیشتر از این استفاده می شد امکان داشت به پیام این وب سایت صدمه وارد کند و به همین دلیل آن را بسیار کم و فقط برای ثبت نام مشاهده می کنید .

رنگهایی که باید از آنها اجتناب کرد

رنگ قهوه ای بیانگر طبیعت می باشد ولی طرفدار زیادی ندارد , با این حال در برخی از متون می توان از آن استفاده کرد . این رنگ به معنی اعتماد کردن است .

رنگ قهوه ای به درد UPS می خورد , چرا که دوست دارد به همه بگوید می توانید روی ما حساب کنید.

جالب است بدانید که به عنوان یک کیت ورزشی , بدترین در فوتبال دانشگاه شناخته شده . رنگ قهوه ای همچنین بیانگر  استحکام است و به نظر می آید ارتباط خوبی با ورزشی به این درجه خشونت داشته باشد , ولی در حقیقت اینطور نیست, چرا که مردها  خیلی رنگ قهوه ای را دوست ندارند.

در بین خانم ها رنگ نارنجی محبوبیت زیادی ندارد , پس اگر تصمیم گرفتید وب سایتی بسازید که مخاطب آن خانم ها باشند این را در نظر داشته باشید.

البته فراموش نکنید که اینها همه تئوری هستند و مهم این است که رنگهای شما مکمل یکدیگر بوده و با هم هارمونی داشته باشند.

Leave A Reply

Your email address will not be published.