مالیات استارتاپ ها

مالیات از مسائل حقوقی مهم در دنیای کسب­وکار است. متاسفانه بسیاری از افراد بدون آگاهی از قوانین مالیاتی کشور کسب­وکار خود را آغاز می­کنند. برخی به­منظور فرار از مالیات تدابیری می­اندیشند. عدم توجه به این مسئله مهم برای فعالیت­های استارتاپی مشکل­ساز خواهد شد. در مورد مالیات و مالیات مربوط به فعالیت­های استارتاپی بیشتر بدانیم.

مالیات چیست؟

مالیات نوعی هزینه اجتماعی است. دولت برای رونق کسب­وکار و دستیابی به درآمد امکاناتی فراهم می­کند. در قبال این امکانات بخشی از درآمدهای حاصله یا سود ناشی از فعالیت اقتصادی به دولت بازگشت داده می­شود. به عبارتی به منظور جایگزینی امکانات و منابع مورد استفاده مردم جامعه مالیات پرداخت می­شود.­

انواع مالیات در ایران

مالیات در ایران به دو بخش مالیات مستقیم و غیرمستقیم تقسیم می­شود. تفاوت در تعریف این دو بسیار اندک است. مالیات مستقیم یعنی مودی مالیاتی و پرداخت­کننده مالیات یک نفر باشد. منظور از مودی مالیاتی مسئول پرداخت مالیات است.

رویکرد اخذ مالیات از فعالیت­های استارتاپی

در مورد اخذ مالیات دو نوع رویکرد وجود دارد. جمعی مخالف اخذ مالیات یا حداقل معافیت مالیاتی هستند. این گروه به فعالیت­های استارتاپی با نگاه حمایتی از کارآفرینی، نوآوری وایجاد ارزش نگاه می­کنند. گروهی دیگر معتقد به پرداخت مالیات فعالیت­های استارتاپی همچون سایر شرکت­ها هستند. اعتقاد این گروه کسب درآمد فعالیت­های استارتاپی است.

مالیات فعالیت­های استارتاپی

هر مالک تجاری ملزم به پرداخت مالیات است. این شامل مالیات بر درآمد، مالیات بر خوداشتغالی و مالیات بر فروش در برخی از کسب­وکارها می­شود.

مشورت با یک مدیر مالی یا مشاور مالیاتی در شروع فعالیت بسیار اهمیت دارد. با توجه به قوانین مالیاتی کشور دفاتر مالیاتی باید خوانا و بدون خط خوردگی باشند. از طرفی شرکت­های نوپا بدون اطلاع از نوع فعالیت اقدام به جذب نیرو می­کنند. این در حالی است که بین کارگر و پیمانکار مستقل از لحاظ پرداخت مالیات تفاوت وجود دارد. به همین جهت وجود مدیر مالی یا مشاور مالیاتی امری ضروری است. شرکت­ها پس از ثبت نام در سایت اداره مالیات کد اقتصادی دریافت می­کنند. با دریافت کد اقتصادی شرکت­ها ملزم به تحویل اظهارنامه مالیاتی در یک نوبت و تا پایان تیر ماه هستند. پس از تسلیم اظهارنامه مالیاتی و دریافت دعوتنامه حضور در اداره مالیات جهت تحویل اصل دفاتر مالیاتی الزامی است. در صورت عدم حضور در تاریخ معین مالیات استارتاپ به صورت علل الرس محاسبه می­گردد. این مسئله برای فعالیت استارتاپی جالب نیست.

طرح نوآفرین

بنا­بر گزارش خبرگزاری مهر در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۹۸ به­منظور حمایت از فعالیت­های استارتاپی طرح نوآفرین به تصویب دولت رسید. بنا­بر اظهارات وزیر ارتباطات این طرح صرفا برای حمایت از کسب و کارها در دوره نونهالی است. گسترش حجم بازار و سرمایه شرکت‌ها تا زمان تبدیل به یک کسب­وکار مستقل و تنومند از اهداف این طرح می­باشد.

 طرح نوآفرین، ماهیت استارتاپی را مبنای کار خود قرار داده است. بدین ترتیب، قوانین و مقررات بیمه، مالیات و حتی جذب سرمایه گذار را تسهیل کرده است. شرایط لازم برای قرارگیری فعالیت استارتاپی در زمره طرح نوآفرین بدین شرح است:

اولین مسئله زمان ثبت شرکت است. زمان ثبت شرکت باید کمتر از سه سال باشد. مسئله دوم مقدار سرمایه استارتاپ است. مقدار سرمایه تعیین شده برای سال ۹۸ ، معادل ۲۵۰ میلیون تومان می­باشد. جذب سرمایه بیشتر از این مقدار مستلزم به پرداخت مالیات است. مسئله سوم مربوط به درآمد کسب شده فعالیت می­باشد. در صورتی که درآمد حاصله از کسب­وکار کمتر از۵۰۰ میلیون تومان باشد؛ استارتاپ، مورد حمایت طرح نوآفرین قرار می­گیرد.  با توجه به طرح نوآفرین استارتاپ­ها نیاز به پر کردن فرم­ها و صف انتظار بررسی ندارند. بعلاوه امکان به­کارگیری کارورز به مدت ۲ سال را دارا می­باشند. از طرفی هم­موسسین استارتاپ نیاز به پرداخت بیمه ندارند. استارتاپ به شرط تولید محصول یا یک خدمت از پرداخت مالیات معاف می­شود. در صورت شکست احتمالی مخاطرات مربوط به تعهدات مالیاتی، تامین اجتماعی و… برای کسب­وکار نوپا کاهش یافته است. بدین نحو انگیزه شرکت­ها برای آغاز و رسمیت بخشیدن به فعالیت تقویت می­گردد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.