مسائل حقوقی استارتاپ ها ( بخش دوم)

در ادامه مبحث مسائل حقوقی به قراردادها و تنظیم آئین­نامه شرکت و مالیات می­پردازیم.

قراردادها

قرارداد، قول یا مجموعه­ای از وعده­ها بین طرفین است. به­عبارتی از آن به­عنوان مکانیسم پیشگیری از اختلاف نام برده می­شود. براساس قرارداد طرفین موظف به پیش­بینی اتفاق و راهکارها هستند.

توافق­نامه سهام­داران

با پیشرفت استارتاپ ارزش سهام افزایش می­یابد. تنظیم توافق­نامه سهام­داران از بروز اختلاف در این زمان جلوگیری می­کند. به­طورکلی هدف از امضا توافق­نامه سهام­داران مدیریت بهتر و پذیرش سرمایه­گذاری خصوصی است. در تنظیم توافق­نامه سهام­داران به حقوق سهام­داران و زمان استفاده از آن اشاره می­شود. مقصود از حقوق انتقال سهم، شرایط واگذاری، قدرت سهام­دار بر مدیریت و مواردی از این دست می­باشد.

قرارداد استخدام

پس از آغاز کار و پیش­روی نسبی کارها نیاز به افراد دیگر احساس می­شود. در این شرایط نه تنها کارمند تمام ­وقت، بلکه به استعدادهای پاره وقت و حتی تعداد شریک نیاز است. برای بکارگیری این افراد امضای قرارداد احتیاج است. ماهیت قرارداد با توجه به مهارت طرفین متفاوت است. اما به­طورکلی قراردادی در راه خوب قرار می­گیرد؛ که با تفکر و پیش­بینی آینده تنظیم شده باشد.

در تنظیم قرارداد استخدام به بیان شرایط، تعهدات، سیاست­های شرکت، انتظارات و گزارش­دهی پرداخته می­شود. منظور از شرایط مواردی همچون زمان کار، مسئولیت­پذیری و جبران خسارت ناشی از کار است. شرایط کاری روزهای تعطیل و زمان پرداخت­ها از سیاست­های شرکت است.

قرارداد عدم افشای کار یا رازداری

حفاظت از ایده و تفکرات کارمندان از وظایف بنیانگذاران و سرمایه­گذاران است. برای همین منظور قراردادی با عنوان عدم افشا یا رازداری تنظیم می­کنند. در این قرارداد صاحب اطلاعات، مدت زمان رازداری، زمان افشا و چگونگی دریافت اطلاعات ذکر شده است.

تدوین آیین نامه

تدوین آیین­نامه شرکت از مسائل مهم آغاز کسب­وکار است. بنیانگذاران جهت اطمینان از حداقل مشکلات موظف به تنظیم قوانین قوی هستند. آئین نامه شرکت راهی خوب برای القای ارزش­ها و مرزهای قانونی شرکت است. مسائلی همچون چگونگی حل اختلافات، انتخاب اعضای هیئت مدیره، حقوق و اختیارت سهام­داران در آئین نامه باید ذکر شود.

مالیات

با آغاز فعالیت استارتاپی نباید از مسائل مالیاتی غافل شد. هر مالک تجاری قانونا” ملزم به پرداخت مالیات است. این شامل مالیات بردرآمد، مالیات خوداشتغالی و برای برخی از کسب­وکارها مالیات بر فروش می­شود. عدم انجام وظایف قانونی مالیاتی و اعلام نکردن تبادلات و تعاملات مالی شرکت منجر به معاف شدن از مالیات نمی­شود. در برخی مواقع عدم توجه به این نکات منجر به پرداخت مبالغی بیشتر از مبلغ مالیات به عنوان جریمه می­شود. برای کاهش مالیاتی ایجاد سیستم دفترداری مناسب برای تمام اسناد و تراکنش­ها راهگشا خواهد بود.

Leave A Reply

Your email address will not be published.