کارآفرینی، کارآفرین، استارتاپ واژگانی در دنیای کسب و کار

در سالهای اخیر استفاده از واژگانی همچون استارتاپ، کارآفرین و کارآفرینی در دنیای کسب و کار زیاد شده است. در حالی که خیلی از اشخاص تعریف دقیق از این واژگان ندارند. در این بخش به تعاریف واژگان و تفاوت بین آنها پرداخته می­شود.

کارآفرینی

بنا­بر تصور برخی از افراد کارآفرینی با اشتغال­زایی برابر است. این تعریف دقیق نیست. داشتن ایده و طرحی با هدف افزایش بهره­وری و کاهش هزینه­ها نیز منجر به کارآفرینی می­شود. از نظر شومپیتر ( اقتصاددان و سیاسی­دان اتریشی آمریکایی) اساس کارآفرینی نوآوری و تخریب خلاق است.

ویژگی­ کارآفرینی

انجام کارهای جدید

ابداع روش­های نوین در انجام کارهای جاری

گشایش بازاری تازه

یافتن منابع جدید

ریسک­پذیری بالا

فعالیت اقتصادی و پویا

کارآفرین کیست؟

فردی که توانایی مدیریت یک یا چند کسب­و­کار را دارد به عنوان کارآفرین معرفی می­شود. کارآفرین با صرف زمان و انرژی لازم، هماهنگی بین منابع، نیروی کار، مواد اولیه و سایر دارایی­ها منجر به افزایش ارزش محصول نسبت به حالت اولیه می­شود.

 ویژگی های کارآفرین

ریسک­پذیری متعادل ( ریسک حساب ­شده).

مسئولیت پذیر
اعتماد به موفقیت

پذیرش چالش­های پیش­رو

توانایی فروش محصول

رهبری و مدیریت گروه

شناسایی و حل مشکلات

انعطاف پذیری بالا

آینده نگر

متعهد

خستگی ناپذیری

قدرت بالای تصمیم­گیری

استارتاپ

پروژه هایی که در جریان آن صفر تا صد یک ایده بررسی می­شود. به عبارتی ایده­ای نوپا و خلاقانه با تلاش یک تیم به مرحله اجرا و بهره­وری می­رسد. نکته قابل بیان در این مورد، آزمون و خطا، یادگیری اصول و مبانی پایه در تمامی مراحل انجام کار است. به­طور کلی هدف استارتاپ ها رسیدن به مدل کسب­ وکار مناسب است؛ این مدل می­تواند موفق یا حتی ناموفق باشد.

ویژگی­های استارتاپ

تازه بودن و نوآوری

ارزش آفرین بودن

منحصر به فرد بودن

بهره­مندی از امتیازات دولتی

دیده شدن

دارای رشد سریع

عمر محدود

تفاوت استارتاپ ها و کارآفرینی

گام اول در کارآفرینی شناخت، بررسی فرصت ها و اطمینان از استقبال محصول است. پس از آن، هدف توسعه و حفظ کسب و کار است. در حالی که از استارتاپ ها به عنوان آزمایشگاهی برای اعتبارسنجی و رشد نام برده می­شود. در فعالیت­های استارتاپی تیم برای رسیدن به هدف تلاش می­کند. در این راه علاوه بر امکان موفقیت احتمال شکست نیز وجود دارد.

کارآفرینی ایجاد نوآوری با هدف ارزشمند بودن آن از نظر مشتری است. اما در استارتاپ ها با وجود ارائه طرح­های نوآور، ارزشمند بودن آن از نظر مشتری اهمیت کمی دارد.

موسس استارتاپ در حال بررسی و آزمایش فرصت با هدف ایجاد کسب و کار است. اما فرد کارآفرین پس از شناسایی فرصت، آن رو پرورش و به بهره وری می­رساند.

سرعت رشد در استارتاپ ها زیاد است. می توان گفت عمر آنها محدود است. در مدت زمان کوتاه امکان موفقیت یا شکست آن مشخص می­شود. مسئله مهم برای کارآفرین آینده نگری است.

احتمال خستگی در بین انجام کار و نداشتن تلاش کافی اعضا در استارتاپ ها از عوامل شکست محسوب می­شود. اما یک کارآفرین موفق با مدیریت هوشمند خود مانع از خستگی و عدم هماهنگی بین اعضا تیم می­­شود.

نکته پایانی

استارتاپ ها زیرمجموعه ای از کارآفرینی هستند. به عبارتی پرورش یک ایده استارتاپی قابلیت تبدیل به یک فعالیت کارآفرینی را دارد.

Leave A Reply

Your email address will not be published.